Katarzyna Pakosińska „Georgialiki”

Osobę Katarzyny Pakosińskiej jedną z najbardziej rozpoznawalnej przedstawicielki naszej rodzimej sceny kabaretowej i posiadaczki iście perlistego śmiechu (uwielbiam) przedstawiać oczywiście nikomu nie trzeba.

Niewiele jednak osób wie o jej niezwykłej wieloletniej fascynacji Gruzją i jej kulturą. Z owej pasji i jak twierdzi sama autorka wielkiej miłości  zrodziła się ta książka. Podobnie jak chyba większość naszych rodaków moja wiedza (nad czym ubolewam)  dotyczące tej krainy jest bardzo szczątkowa  i dotyczy raczej wymiaru polityczną – historycznego.  Jest to zrozumiałe chociażby w kontekście ostatniej wojny rosyjskiej- gruzińskiej, czy wizyty naszego świętej pamięci prezydenta  Lecha Kaczyńskiego. Lektura nacechowana subiektywnym spojrzeniem autorki, bardzo osobistym a  rzekłbym nawet miejscami intymnym ukazuje nam Gruzję  jakiej nie znamy. Wraz z nasza bohaterką przemierzmy malownicze krainy, napotykamy niezwykłych ludzi, uczymy się historii, podziwiamy krajobrazy, poznajemy świat na styku wielowiekowej tradycji i nowoczesności, jego specyfikę, wielowymiarowość, niezwykły koloryt. Chłoniemy  bogatą kulturę, obyczaje, kuchnię i magię poszczególnych miejsc. Ocieramy się  o niezwykłe bogactwo świata naszych wschodnich sąsiadów. Czuć wyraźnie głęboką wieź emocjonalna Pani Kasi z tym krajem i w miarę pokonywania kolejnych stron udziela się ona czytelnikowi.
To również bardzo ciekawy i interesujący obraz Gruzji czasów współczesnych.
Napisana z niezwykłą plastycznością, językiem zrozumiałym dla wszystkich czytelników, przeplatanym humorem i głębszą myślą, wyraźną nostalgią i kakofonia przeróżnych pozytywnych uczuć. Wszystko dodatkowo wzbogacone licznymi zdjęciami dokumentującymi ową gruzińska przygodę. Warto wspomnieć również o bardzo dobrym wydaniu tej publikacji: porządna twarda okładka, wysoka jakość papieru i druku, dobre wyraźne zdjęcia.

Wszystko to powoduję i książkę Katarzyny Pakosińskiej  „Georgialiki” czyta się naprawdę z wielką przyjemnością. Oprócz walorów typowo poznawczych z całą pewnością  zapewni nam ona  wiele godzin ciekawej i naprawdę pouczającej rozrywki.
Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa PASCAL

One Response to “Katarzyna Pakosińska „Georgialiki””

  1. Diana pisze:

    Mam na półce, niedługo zabieram się za czytanie. W takim razie cieszę się, że czas spędziony z „Gregoriankami” będzie pouczającą rozrywką 🙂

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>