Maciej Karalus „Tajemnice II wojny światowej”.

Ogromna ilość różnorakich publikacji i medialnych doniesień dotyczących  sekretów i tajemnic osnutych wokół wydarzeń i postaci II wojny światowej  świadczy niezbicie  o tym, że mimo prawie siedemdziesięciu  lat które minęły od zakończenia tego najstraszliwszego konfliktu XX wieku, wiele została jeszcze do odkrycia i wyjaśnienia.   W nurt ten wpisuje się również prezentowana  tu publikacja Macieja Karalusa zatytułowana „Tajemnice II wojny światowej”.

Jak w wielu podobnych pozycjach, oprócz wielokrotnie komentowanych, powtarzających się  i wciąż budzących wątpliwości i kontrowersje aktów tego globalnego dramatu,  zarówno w odniesieniu  do III Rzeszy, Związku Radzieckiego jak i  samego teatru wojny (zagadka śmierci Martina Bormanna, „Wunderwaffe”- nazistowska cudowna broń, sekret ukrycia złota  Banku Rzeszy, ewakuacja Dunkierki, zamachy na Adolfa Hitlera, kamikadze, itd.) znajdziemy kilka naprawdę mało znanych i przez to niesłychanie interesujących wątków dotyczących tej tematyki i tego okresu. Poznańska cytadela i echa jej przerażającego dramatu, zamek Wawelsberg i niemiecka fascynacja okultyzmem, organizacja Werwolf, jej powstanie i działalność, kulisy śmierci gen. Erwina Rommla, słynnego „Lisa Pustyni”, zbrodniarze i kryminalni przestępcy z brygady SS Dirlewangera, masakra w Malmedy. Autor prezentuje również wydarzenia jedynie powiązane z samą II wojną światową,  z czasów ją poprzedzających ( podpalenie Reichstagu) bądź też późniejszych (córka Heinricha Himmlera i  jej walka o przywrócenie dobrego imienia ojcu czy fałszywe dzienniki Hitlera) .

 „Tajemnice II wojny światowej” Macieja Karalusa  jest  pozycją typowo popularyzatorska (prawdziwym entuzjastom i miłośnikom historii najnowszej opisywane tu wydarzenia są w większości bardzo dobrze znane),  w takiej formie  znakomicie się sprawdza  i tak też moim powinno się ją traktować. Dla wszystkim rozpoczynającym  przygodę z tą fascynującą  tematyką jest jak najbardziej pożądana, ciekawa  i z punktu poznawczego wiele wnosząca.

Trzeba tutaj również nadmienić iż lektura ta  jest bardzo dobrze i solidnie  wydana ( jeśli chodzi o  Grupę  Wydawniczą  Publicat staje się to już chlubną normą) wliczając w to porządną twardą okładkę, dobrą jakość papieru i druku oraz wzbogacające i dokumentujące zawarte w niej treści dziesiątki niekiedy bardzo unikatowych zdjęć.

One Response to “Maciej Karalus „Tajemnice II wojny światowej”.”

  1. Jan pisze:

    Ciekawe, w końcu to trwało 6 lat i było w to zaangażowane tyle milionów ludzi więc takich historii są tysiące.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>