„ Strasznie mi się podobasz”

„Ta antologia na pewno strasznie się wam spodoba. Nie może być inaczej…”.

Sześciu znanych polskich twórców stworzyło sześć znakomitych opowiadań, sześć różnych literackich wizji, historii, umieszczonych w sześciu różnych wykreowanych światach. Andrzej Pilipiuk „Wunderwaffe”, Dariusz Domagalski „Wędrowiec”, Magdalena Kozak „Strasznie mi się podobasz”, Marcin Mortka „Impostorzy”, Rafał Dębski „Konstelacja Ananke”, Adam Przechrzta „Miasto cieni i luster”

 I tak jak autorzy różnią się od siebie, tak różne są przedstawione w tej antologii teksty.

Inne literackie style, inna ( czasem diametralnie) tematyka, ujecie i podejście do poszczególnych tematów, spraw i zagadnień, czas w którym toczy się akcja, bohaterowie i ich wzajemne relacje, klimat i opisy toczących się wydarzeń.

Jest  jednak  coś co wszystkich ich łączy!!!

 To naprawdę dobrze napisany kawał polskiej fantastyki. Oczywiście jak w każdym tego rodzaju zbiorze opowiadań, niektóre z nich podobają nam się bardziej, inne mniej, wszystko jest rzeczą gustu, literackich zainteresowań i smaku.

Na mnie największe wrażenie zrobiły trzy z nich:

Andrzej Pilipiuk „Wunderwaffe”- tryskająca groteską i czarnym humorem wizja alternatywnego nazistowskiego świata, do którego chylące się ku upadkowi hitlerowskie Niemcy wysyłają swojego emisariusza. Niestety jak to często bywa, pobożne życzenia nijak  się mają do rzeczywistości.. Odnajdziemy tam wprawdzie znane nam z historii dwudziestego wieku  znane postacie ale…

.Adolf Hitler – to ledwie wiążący koniec z końcem, podrzędny malarz. Hermann  Göring – wiecznie tonący w długach pijak, złodziej i heroinista, zaś osławiony oświęcimski lekarz- morderca Josef Mengele to pokątny handlarz narkotykami.

Żeby było zabawniej Niemcami rządzą Rosjanie i…. Żydzi. Wizja iście zaskakująca i  przewrotna!!!

Rafał Dębisk „Konstelacja Ananke”- utrzymana w mrocznym, średniowiecznym, ciężkim i niemal mistycznym klimacie opowieść o dysponującym nadprzyrodzonymi zdolnościami mistrzu małodobrym, czyli popularnym kacie, roznosicielu zarazy i Ojcu szczurów. Mimo raczej statycznego podejścia do tematu (akcja nie porywa swym dynamizmem), fascynuje, przeraża, szarpie emocjami, zmusza do głębszych refleksji i przemyśleń, trzyma w napięciu do ostatniej strony i głęboko zapada w pamięć.

No i trzecie z opowiadań pióra Magdaleny Kozak tytułowe „Strasznie mi się podobasz”, to tocząca się w czasie polskiej misji wojskowej w Afganistanie historia o wojnie, miłości i … śmierci w jej trochę nietypowym ( milszym?) spersonifikowanym ujęciu. Nacechowana ogromnym realizmem, mocna, miejscami brutalna opowieść o młodej polskiej ratowniczce medycznej z bazy w Ghazni.

Książka „ Strasznie mi się podobasz” charakteryzuje się oryginalnością formy i treści, literackim kunsztem i nieszablonowością. Wywołuje nasz śmiech, zmuszają do zadumy, refleksji, gra na emocjach, powoduje iż po plecach przebiegają nam ciarki, a w głowie kłębią się przeróżne myśli.

Jednym słowem świetny zbiór opowiadań, który z cała pewnością na dłużej zagości w naszej literackiej świadomości.

Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Fabryka Słów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>