Anna Wacławik-Orpik „Życie, zderzenie czołowe”

„Pewność, że posiadło się prawdę absolutną, jest zła”

Raz na jakiś czas w nawale różnorakiej literatury ( lepszej lub gorszej) którą czytamy na co dzień trafia się pozycja która wywiera na nas ogromne wrażenie i porusza nas do głębi. Zmusza do refleksji, zadumy, zatrzymania się na chwilę i spojrzenia w siebie.  Taką właśnie książką stała się dla mnie lektura  Anny Wacławik-Orpik „Życie, zderzenie czołowe”.

To zbiór rozmów, bardzo osobistych a miejscami rzekłbym intymnych, z wielkimi humanistycznymi umysłami naszych czasów: Ks. Adamem Bonieckim, Andą Rottenberg, Krystyną Starczewską, Siostrą Małgorzatą Chmielewską, Evią-Elvirą Klonowski.  Rozmów o rzeczach ważnych, fundamentalnych  i ponadczasowych.  O Bogu, Ojczyźnie, miłości, śmierci, bólu, honorze, ukojeniu, bohaterstwie, przebaczeniu i sensie życia. To rozmowy z ludźmi których życie nie rozpieszczało, którzy wiele przeszły i doświadczyły, mają jasno sprecyzowane poglądy, określony światopogląd ma wiele spraw, system wartości, podejście do religii i religijności i szeroko pojętego człowieczeństwa. Reprezentują różne środowiska, inne były koleje ich losów, karier zawodowych i  życiowych  wyborów. Wszyscy oni jednak na pewnym etapie jak sugeruje tytuł zderzyli się z życiem i wyszli z tego zderzenia zwycięsko, choć zapłaciwszy swoją cenę.

 Na próżno szukać ich w telewizyjnych spotach informacyjnych, nie goszczą na okładkach kolorowych tabloidów czy plotkarskich serwisach opisujących celebrytów.

Ich wielkość mierzy się inną miarą a  jej  wykładnią są biografie oraz moc i rozmiar życiowych dokonań. To również ciekawy rys tego w jak nierozerwalny sposób przeszłość wiąże się z teraźniejszością  w jej różnych aspektach.  Jak  kształtuje naszą osobowość i to co jest dla nas ważnę.

 „Życie, zderzenie czołowe” Anny Wacławik-Orpik to po prostu mądra książka o nietuzinkowych ludziach którzy naprawdę maja coś do powiedzenia.

One Response to “Anna Wacławik-Orpik „Życie, zderzenie czołowe””

  1. kasandra_85 pisze:

    Książka zapowiada się bardzo ciekawie…
    Pozdrawiam:)

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>