Artur Szrejter „Legenda wikingów.

„Ragnar, młody syn króla Danów, wyrusza na bój z olbrzymim wężem. Pokonuje potwora i zdobywa sławę, jednak do dopiero początek jego niezwykłych przygód…”.

Artur Szrejter po raz kolejny stwarza nam unikalną możliwość odbycia fascynującej podróży  w odległe, wczesnośredniowieczne, czasy naszych przodków, gdzie prawdziwe historie mieszają się  ze światem magii, bogów, potworów czy niewytłumaczalnych zjawisk. Jego ogromna pasja i zainteresowanie  ową  tematyką (podparta bogatą i wielopłaszczyznową  wiedzą)  udziela się czytelnikowi, co, naturalnie, bardzo pozytywnie wpływając na odbiór lektury. Polecam przy okazji  wcześniejsze publikacje tego autora: „Wielka wyprawa księcia Racibora”,  „Pod pogańskim sztandarem”,  „Herosi mitów germańskich”.

 Okres w którym Wikingowie tak spektakularnie wkroczyli  na arenę dziejów, jak widać po niezliczonej ilości, wszelkiej maści, publikacji naukowych i popularnonaukowych, licznej beletrystyce, przedsięwzięciach medialnych czy artystycznych nawiązaniach, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.  Bogata skandynawska kultura, tradycja, obrzędowość, a nade wszystko lata kupiecko –łupieżczych wypraw i wojen, oraz niewątpliwy wpływ jaki wywarli na ówczesną historię Europy i Świata zapewniły im w dziejach miejsce szczególne.

Tym razem źródłem   zainteresowania  i inspiracji Artura Szrejtera stała się legendarna postać duńskiego wodza  i władcy Ragnara Lodbroka (oraz członków jego rodziny),  którego  wyczyny   na trwałe wpisały się w  historie, zarówno  samej Skandynawii jak i  Francji czy Brytanii. Tego samego, który z tak wielkim powodzeniem,  już od kilku dobrych, sezonów,  gości na naszych telewizyjnych ekranach.  Mam oczywiście na myśli zrealizowany z rozmachem serial Michaela Hirsta „Wikingowie”  ze  znakomitą rolą Travisa Fimmela. 

 W charakterystycznym dla siebie stylu, dopasowanym do współczesnego odbiorcy, autor książki przybliża nam dwie zbeletryzowane  opowieści  o tym sławnym wojowniku: pochodzące z przełomu XII i XII wieku dzieło  „Czyny Duńczyków”, pióra Saxona Grammaticusa oraz islandzką  „Sagę o Ragnarze Lodbroku” (również XIII wiek).

Przedstawia nam losy Ragara   oraz jego najbliższych  (szczególnie interesująco ukazane postacie jego synów:   Björna Żelaznobokiego,  Iwara Bez Kości oraz żon Lathgerthy i  Aslaug.) w sposób niesłychanie ciekawy, zrozumiały i przejrzysty, starając się jednocześnie zachować średniowieczny charakter przekazu, co jest  bez wątpienia jedną z  wielkich  zalet tej książki. Popularyzuje sposób w jaki ludy północy opisują i opiewają czyny swoich bohaterów, co już samo w sobie stanowi ciekawy czynnik poznawczy,  dotyczących wydarzeń tego okresu (niekiedy bardzo słabo, jeśli już, udokumentowanych w  źródłach) oraz ludzi, który w tym burzliwym okresie  dziejów tworzyli prawdziwą historię.

Nie zabraknie przy tym odniesień dotyczących mitologii, jej zasięgu oraz  towarzyszących jej przeobrażeń, dokonywanych na płaszczyźnie  kulturowej, politycznej, obyczajowej,  religijnej, symbolicznej, ze szczególnym uwzględnianiem wizerunku mitycznego bohatera i  jego miejsca w rozpatrywanej czasowo  przestrzeni.

Ragnar Lodbroka  był  z całą pewnością postacią nietuzinkową  i te dwa  najważniejsze przekazy, dotyczące  jego osoby (mimo pewnych dzielących je różnic) pomogą nam spojrzeć na jego życie i dokonania z trochę innej perspektywy. Publikacja wzbogacona jest    mapą,  obrazującą wyprawy i podboje tego dzielnego skandynawskiego wodza oraz  jego synów,  wsparte, dodatkowo, klimatycznymi  czarno –białymi  ilustracjami. 

 Jak zwykle na uwagę  zasługuję literacki styl, odznaczający się, oprócz dużej staranności, umiejętnością  łączenia, we właściwych proporcjach, typowo ukierunkowanej historycznej wiedzy z literacką opowieścią, która nie nuży  czytelnika, lecz potrafi pobudzić w nim wyobraźnie i chęć poznania czegoś nowego.To wielka umiejętność z którą nie wszyscy  autorzy (mimo, zapewne, dobrych chęci) książek popularnonaukowych   sobie radzą.

„Legenda wikingów” Artura Szrejtera to  znakomita pozycja dla wszystkich pasjonatów historii dawnej oraz tych wszystkich, którzy pragną poznać dzieje Ragnara Lodbroka  oraz epokę, która nadal w wielu aspektach okryta jest mgłą tajemnicy.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>