Artur Żamojda „Niezwyciężeni”

„Czy można zachować cząstkę swojej tożsamości wobec wrogiego świata?  Czy przyjaźń i miłość jest silniejsza od chłodnego uścisku syberyjskiego mrozu? Czy kazachski step może wypalić w człowieku wszystkie uczucia?”

Mimo niewielkich rozmiarów  to jedna z tych rodzimych, literackich pozycji która nie pozostawia nas obojętnych wobec zawartych w niej przesłań i treści. Być może jest to spowodowane tym, iż stały się one  odbiciem naszej burzliwej, traumatycznej historii  i przejawem  narodowej martyrologii w jej rożnych odsłonach, która wciąż tkwi w nas niczym gorejący cierń.

To dramatyczne losy kilkunastu osób (skupionych, w różnych konfiguracjach,  wokół kapitana Artura Kaczorowskiego i jego rodziny) wplecione w  tragizm wojennych i powojennych lat Rzeczypospolitej,  stających się wyrazem dziejowej niesprawiedliwości  i okrutnych totalitarnych mechanizmów, które w imię chorych idei (odnoszących się tu zarówno do  faszyzmu jak i komunizmu) w sposób bezwzględny  niszczą na swojej drodze wszystko i wszystkich.  Zbrodniczych, nieludzkich systemów  nie cofających się przed żadnym okrucieństwem,  niegodziwością i wynaturzeniem.

To rozgrywające się na przestrzeni wielu lat (ciekawa retrospekcja),  na kilku różnych czasowych i geograficznych płaszczyznach, historia o  ludziach wpisanych w swój czas,  płacących straszliwą cenę za  podjęte ponad ich głowami decyzje i zobowiązania, na które nie mieli żadnego wpływu a które w sposób bezpośredni przekładają się na ich całe życie.

To opowieść o rodzinnych więzach, patriotyzmie, przywiązaniu do tradycji i narodowych wartości, wierze w słuszność swoich wyborów, miłości, przyjaźni, przełamywaniu barier, trudnych decyzjach które zmieniają w życiu wszystko, bohaterstwie, różnych obliczach człowieczeństwa,  bezsilności, wiatrach historii  i nadziei… która umiera ostatnia„Niezwyciężeni” Artura Żamojdy jest lekturą zapadającą   w pamięć i poruszającą w nas głęboko skrywane pokłady emocji,  a jednocześnie  cenną lekcją  historii najnowszej  od  której demonów  nadal ciężko jest nam się uwolnić.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>