Ben Counter „Galaktyka w ogniu”.

„Galaktyka w ogniu”to już trzecia odsłona zakrojonej na szeroką skale galaktycznej sagi, tym razem pióra Bena Countera,  która po raz kolejny przenosi nas do pasjonującego świata Uniwersum Warhammera 40k. Jest to bezpośrednia kontynuacja  wydarzeń, wątków i losów postaci znanych nam już z dwóch pierwszych tomów . O ile jednak poprzednie pozycje były właściwie wprowadzeniem i preludium wydarzeń które doprowadziły do zwrócenia się Horusa przeciw Imperatorowi i sprzeniewierzeniu się idei Krucjaty, to tu już herezja uwidacznia się z całą niszczycielską mocą i w całej rozciągłości.
Coraz bardziej wypaczony  przez siły chaosu i bogów Osnowy Mistrz Wojny  Horus decyduje się na eksterminacje części własnego Legionu podejrzewaną o wierność i sprzyjanie imperium. Atak na  z pogrążona w rebelii planetę Isstvan III przekształcają się okrutną, bezpardonową bratobójczą walkę, która na zawsze odmieni oblicze Krucjaty i jej uczestników. Legendarni nadludzcy Space Marines staną przeciw sobie a pokłosie zdrady rozleje się po całej galaktyce zbierając swoje straszliwe żniwo. Mordy i prześladowania zaczną zataczać coraz szersze kręgi dotykając wszystkich autentycznych czy domniemanych przeciwników Prymarchy, w tym tez wyznawców kultu Lectitio Divinitatus.
Ogień zdrady zaczyna podpalać całą galaktykę, Herezja stała się faktem. Drogi odwrotu już nie ma….
 Akcja powieści jak możemy się domyślać jest bardzo dynamiczna, prezentuje mnogość rozbudowanych i kreślonych z rozmachem scen batalistycznych  oraz pomniejszych starć i pojedynków. Bardzo solidnie, niezwykle plastyczne i sugestywnie wyrysowanych, przesiąkniętych realizmem i doskonale komponujących się z całością. Niemal słychać odgłosy wybuchów, szum lądujących transportowców, huk wystrzałów, spadających bomb, warkot łańcuchowych mieczy, jęki rannych i konających , wykrzykiwanych w zgiełku rozkazów. Podobnie jak w częściach pierwszych autor duży nacisk kładzie na ukazanie emocjonalnych i psychologicznych zmian jakie zachodzą wśród głównych bohaterów powieści. Jak to, czego są świadkami i w czym uczestniczą wpływa na nich samych oraz ich otoczenie.  Wszystko oczywiści umiejętnie wplecione w klimat, specyfikę i stylistykę Warhammera 40k. 

To kolejna, bardzo dobrze napisana, poruszająca wyobraźnie porcja fantastyki nie tylko dla fanów kultowej gry komputerowej.

Szczególne podziękowanie dla Wydawnictwa Fabryka Słów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>