Bernard Cornwell „Spustoszenie. Bitwa pod Porto,1809”

Richard Sharp niestrudzony żołnierz i weteran  wielu wojennych kampanii teraz już  w randze porucznika Jej Królewskiej Mości po raz kolejny bierze udział  w krwawych zmaganiach  których  areną będzie urzekająca krajobrazem północna Portugaliia. Twarde i nieubłagane prawidła wojny znów  udowadniają iż nie jest to zabawa dla małych chłopców, wszystkie chwyty są dozwolone i nic nie jest takie jak z pozoru  wygląda. Wysłany wraz z oddziałem w tajną, pełną niebezpieczeństw misję znajdzie się  w centrum polityczno- wojskowego spisku którego rozmiar i pajęcza sieć powiązań wciąż nie do końca jest jasna. Otoczony przez wrogie  francuskie oddziały,  zdradzony przez własnych rodaków podejmie dramatyczną próbę ocalenie siebie i swoich podkomendnych, wywierając zemstę na wszystkich którzy się do tego przyczynili. Cóż,  zemsta to bardzo silna motywacja, zwłaszcza w ujęcie naszego bohatera.

Bernard Cornwell po raz kolejny udowadnia iż jest prawdziwym mistrzem powieści przygodowej, mocno osadzonej w historycznych realiach opisywanych czasów, a sam cykl  i  prezentowana tu  lektura jest tego najlepszym przykładem. Wśród wojennej pożogi,  napisanych z rozmachem scen batalistycznych, huku wystrzałów, bitewnych odgłosów i ludzkich dramatów autor kreuje historię która wciąga nas bez reszty. Duża  w tym zasługa niezwykle dynamicznej akcji, ciekawej intrygi, bohaterów których mimo oczywistych mankamentów  nie sposób nie lubić  oraz  bogactwa świata przedstawionego. Całość podparta naprawdę gruntowną i  dogłębną merytoryczną wiedzą dotyczącą opisywanych historycznych wydarzeń, ale to w przypadku tego pisarza jest   godna naśladowania norma. Wszystko to daje doskonałe poczucie dużej wiarygodności co w oczywisty sposób przekłada się na treść i  jej taki a nie inny czytelniczy odbiór. Lektura, mimo iż znajdziemy to szereg postaci i wątków  nawiązujących do poprzednich tomów cyklu, doskonale  sprawdza się jako samodzielna  oderwana od całości powieść .
Wszystkim miłośnikom wojennych kampanii  Richarda Sharpe’a do przeczytania namawiać oczywiście nie muszę. Jeśli jednak ktoś nie zapoznał się wcześniej z przygodami naszego bohaterem  znajdzie tu świetnie i bardzo rzetelnie  napisaną przygodowo -wojenna opowieść, którą znakomicie się czyta i która naprawdę działa na wyobraźnie.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>