Jerzy Besala „Alkoholowe dzieje Polski”.

W tysiącletniej historii Rzeczypospolitej czasy II wojny światowej oraz okupacji niemieckiej i sowieckiej to najcięższe chwile. Naród polski po raptem dwudziestu latach niepodległości znów utracił wolność. Tym razem został postawiony w sytuacji krańcowej: miał zostać wyniszczony przez hitlerowskie Niemcy lub roztopiony w sowieckiej rzeczywistości łagrów i przesiedleń”.

To bardzo nietypowy sposób dotknięcia naszej historii, który z pewnością doskonale trafi do odbiorcy, głęboko zapadając w jego pamięć i świadomość. Szczególnie, iż będziemy mieli okazję spojrzeć na dramatyczną historię naszego narodu  lat 1939-1945 z dość oryginalnej, bo  alkoholowej, perspektywy. 

Opowieść o alkoholowych dziejach Polski jest jednak, tak naprawdę, opowieścią  o samej Polsce i Polakach XX wieku, którzy nagle, chcąc tego czy nie chcąc,  znaleźli  się na kolejnym  historycznym zakręcie.

Zetkniemy się z okupacyjnymi realiami (najpierw hitlerowskimi a potem sowieckimi)  oraz tym jak przekładały się one na życie (społeczne, polityczne, kulturowe, ekonomiczne, militarne, moralne i inne) naszych rodaków, odkrywając przy okazji  ich często skomplikowane  i pogmatwane, wojenne życiorysy.  A będzie o czym pisać gdyż wysoko (oraz nisko) procentowy trunek powiedzie nas od słynnych warszawskich restauracji, kultowych  i chętnie odwiedzanych lokali czy teatralnych bufetów,  przez brudne i  odpychające knajpy, rozwalające się bary,  kamieniczne bramy biedniejszych, miejskich dzielnic aż po przesiąknięte zapachem taniego samogonu wiejskie chałupy, karczmy i stodoły. Przez Polskę, komunistyczną  Rosję, Niemcy,  Francję, Wielką Brytanie, Włochy, Bliski Wschód i  szereg innych miejsc, gdzie dotarł polski uchodźca i  polski żołnierz  wraz z  jego słowiańskim zamiłowaniem do wszelkiej maści alkoholu

Jest to również, niestety,  obraz tego jak ludzie owego, ponurego,  czasu  przy pomocy alkoholu radzili sobie ze straszliwą traumą wojny, niepewnością jutra, brutalnością,  okupacyjnym okrucieństwem, strachem o siebie i swoich  najbliższych oraz  ogromem dokonanych zniszczeń,  masowych zbrodni i  mordów.

Szerokie historyczno –polityczne  tło, podparte iście tytaniczną, archiwalną pracą, ogromna wiedza, szeroka perspektywa, różnorodność i wnikliwe  podejście do tematu, powoduje iż otrzymamy dzieło,  bez wątpienia, ważne z historycznego i poznawczego punkty widzenia. Przeplatane, dodatkowo,  licznymi (co zrozumiałe i w pełni uzasadnione) wspomnieniem, relacjami świadków,  opisami miejsc i zdarzeń, wieloma ciekawostkami oraz  anegdotami.

Ten  wspaniale odmalowany kawałek naszej trudnej i tragicznej historii najnowszej znakomicie  trafi do czytelnika również  dzięki prawdziwie literackiemu kunsztowi pisarza, gawędziarskiemu zacięciu,  przystępności języka  i świetnej  narracji, która powoduje  iż lektura,  mimo swych znacznych rozmiarów,  zupełnie nas nie nuży.

Nie sposób pominąć znakomitej oprawy edytorskiej (duży ukłon w stronę Wydawnictwa Zysk i S-ka) charakteryzującej się  porządną, twardą oprawą, profesjonalnym zszyciem,  dobra jakość papieru i druku czytelną  czcionka.

 Książkę  Jerzego  Besala  „Alkoholowe  dzieje Polski. Dwie okupacje 1939-1945” jest, bez wątpienia,  lekturą warta polecenia.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>