Krzysztof Wójcik. „Policjanci i gangsterzy. Kulisy śledztw i tajemnice CBŚ”.

„Pieniądze, miłość i śmierć – jak w soczewce skupia brutalne poczynania półświatka przełomu wieków, brzemienne w skutki romanse i płynne przenikanie się struktur mafii i policji”.

Kolejna, interesująca publikacja  wpisująca się w dość popularny, ostatnimi czasy, cykl pozycji dotyczących polskiej przestępczości zorganizowanej ostatnich dekad (tu akurat ze szczególnym i uwzględnieniem Pomorza), zapoczątkowany serią wynurzeń najsłynniejszego, chyba,  świadka koronnego w naszym kraju Jarosława Sokołowskiego ps.„Masa” ( „O kobietach polskiej mafii”, „O killerach  polskiej mafii”, „O bossach polskiej mafii”, „O porachunkach polskiej mafii”, „O pieniądzach polskiej mafii”, „O żołnierzach polskiej mafii” itd).

Oczywiście, na fali zainteresowania tematyką i sprzyjającej wydawniczej koniunktury jak grzyby po deszczu pojawiały się kolejne pozycje związane z tą problematyką, by wymienić choćby te ostatnie „Chińczyk. Król polskiego narkobiznesu” czy „Słowikowa”, opisujące  rożne aspekty działalności i funkcjonowania polskiego półświatka.

W podobnym duchu utrzymana jest  prezentowana tu książka Krzysztofa Wójcika (bardzo dobra) zatytułowana „.Policjanci i gangsterzy. Kulisy śledztw i tajemnice CBŚ” z  tą jednak istotną  różnicą iż ma ona formę zbeletryzowaną (choć oparta jest, naturalnie, na solidnej merytorycznej podbudowie) a opisywane w niej wydarzenie obserwujemy zarówno ze strony uczestniczących w nich  kryminalistów jak i ścigających ich stróżów prawa. Zyskujemy przez to znacznie bogatsza i szerszą perspektywę.

eTo bardzo brutalna a miejscami porażająca  opowieść o  bezwzględnych trójmiejskich gangsterach ( zaplanowane i wykonane z zimną krwią morderstwo trzyosobowej rodziny, w tym jedenastoletniego chłopca) i uprawianym przez nich przez lata procederze.

Zabójstwa, porwania, handel narkotykami, ściąganie haraczy, włamania,  kradzieże wymuszenia, szantaże, oszustwa,  napady z bronią w ręku  i mozolne wspinanie się na szczyty przestępczej hierarchii.

Poznamy ponurą  historie gangu  „Willego”, wsławionego głośnym napadem na konwój Poczty Polskiej w Gdańsku w 1999 roku, odkryjemy tajemnice  śmierci narkotykowego króla Pomorza, serii uprowadzeń dzieci, wpływowych biznesmenów oraz działalności bardzo  groźnej grupy przestępczej, kierowanych i wspomaganej przez policjantów.  Autor umożliwi nam również spojrzenie na pracę Centralnego Biura Śledczego oraz prowadzone przez niego dochodzenia, czasami daleko wykraczającego poza granice naszego państwa, przy udziale , naturalnie, policyjnych struktur innych krajów.

Bardzo ciekawie jawi się też wątek dotyczący tzw. grupy pruszkowskej, przejmującej stopniowo  rynek automatów do gry na terenie Polski północnej.

Niewątpliwą zaletą  publikacji, Krzysztofa Wójcika jest  ukazanie zupełnie  przerażającego, brutalnego i trudnego do wyobrażenia  obrazu pomorskiej  przestępczości, słabości wymiaru sprawiedliwości oraz policji, przenikanie się kryminalnych, politycznych, biznesowych i towarzyskich układów. Reasumując, książka  „Policjanci i gangsterzy. Kulisy śledztw i tajemnice CBŚ” to bardzo ciekawa, znakomicie się czytająca i bardzo potrzebna (chociażby z poznawczego punktu widzenia)  publikacja dla tych  wszystkich, którzy interesują się przestępczą  historią ostatnich dziesięcioleci nad Wisłą. Gorąco polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>