Paul Doherty „Templariusz”

 „Tak, przemawiam do was głosem proroka. Chwyćcie za broń, lepiej bowiem zginąć w walce, niż oglądać rozpacz swego ludu i zbezczeszczone święte miejsca…”

 Legenda dotycząca Zakonu Templariuszy, tajemnice związane z jego powstaniem, działalnością i tragicznym końcem, od setek lat fascynują rzesze pisarzy, historyków, publicystów, badaczy amatorów, filmowców i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich naukowych opracowań, mniej lub bardziej udanych powieści, opowiadań, sensacyjnych reportaży, filmów, seriali itp.

Mit i rzeczywistość tak ściśle splatają się ze sobą, że trudno dziś już oddzielić prawdę od fikcji.

Kim naprawdę byli Ubodzy Rycerze Chrystusa? Czy zakon powstał na długo przed erą krucjat? Czy jego członkowie posiadali tajemną wiedzę? Co znaleźli pod świątynią Salomona? Czy udało im się dotrzeć do Arki Przymierza i Świętego Graala? Gdzie podziały się ich wspaniałe skarby, których nigdy nie odnaleziono? Co stało się z ocalałymi członkami zakonu? Czy prawdą jest, iż wraz ze świętymi relikwiami schronili się w Szkocji? Książka Poula Doherty’ego pozwoli nam pogłębić wiedzę odnośnie działalności tych niezwykłych rycerzy, oraz odnaleźć kilka odpowiedzi dotyczących tego tematu

Jest rok 1097, na wezwanie papieża Urbana II, by  z rąk niewiernych odbić  Jerozolimę i święte miejsca chrześcijaństwa Europa rusza na Wschód.

Tak zaczyna się Pierwsza Krucjata, jedyna i niepowtarzalna w swoim rodzaju ekspedycja zbrojna.

Wyruszają otoczeni gronem swoich wasali wielcy feudałowie, wyrusza średniozamożne i biedne rycerstwo, porzuca swoje warsztaty i kramy mieszczaństwo, zwolnieni z obowiązku pańszczyzny chłopi, kler wszystkich szczebli, biedota, awanturnicy, zbiegowie i skazańcy. Jednymi powoduje religijne uniesienie, innym chęć poprawienia swojego bytu, zdobycia własnego kawałka ziemi, bogactwa, bądź też ciekawość świata i chęć przygód. Ile osób tyle motywów!!!

Poznajemy głównych bohaterów powieści Hugona de Payens i jego bliskiego przyjaciela Gotfryda z St.Omer, założycieli Zakonu Templariuszy, oraz siostrę pierwszego z nich Eleonorę. Wraz z nimi wyruszamy na wyprawę do Ziemi Świętej, pełną niebezpieczeństw, ciągłych walk, głodu, chorób, zmagań z surową przyrodą, wyprawę która zmieni ich wszystkich na zawsze. Spoglądamy na wspaniałości Konstantynopola, bierzemy udział w oblężeniu Antiochi, wielkiej bitwie z idącymi na odsiecz wojskami Saracenów po wodzą Karbugha, marszu przez wypaloną słońcem Palestynę i wreszcie zdobyciu samej Jerozolimy. Wszystko to widzimy oczami bohaterów powieści, poznajemy ich opinie, udzielają nam się ich emocje i odczucia, powoli odkrywamy ich tajemnice.

Paul Doherty zabiera nas w fascynującą podróż do niezwykle ciekawych i barwnych, choć jednocześnie surowych czasów średniowiecznej Europy i Azji. Świata w którym pod płaszczykiem szumnych haseł i deklaracji, kwitnie chciwość, zdrada, okrucieństwo, oszustwo. wypranie z wszelkich ludzkich odruchów, dbałość jedynie o własne interesy i zwykły mord. To opowieść o ludziach takich jak Hugon de Payens i Gotfryd z St.Omer którzy mimo dramatycznych przeżyć, nadal wierzą w czystość ideałów, swoją misję, próbując zachować odrobinę człowieczeństwo w tym oszalałym świecie.

Z TEJ WIARY POWSTANIE JUŻ WKRÓTCE ZAKON TEMPLARIUSZY…

Książka posiada swoisty klimat i znakomicie się ją czyta, na pierwszy rzut oka widać znajomość realiów epoki i jej historycznych postaci. Uderza dużą plastycznością opisów oraz dbałością o szczegóły.

„Templariusz” Paul Doherty’ego to pierwsza cześć cyklu i już nie mogę się doczekać kolejnych tomów, by dowiedzieć się jak dalej potoczyły się losy  bohaterów powieści i samego zakonu.

MNIE RÓWNIEŻ ZAFASCYNOWAŁA ICH TEJEMNICA

Gorąco polecam!!! Warto zmierzyć się z mitem !!!

 Szczególne podziękowania dlas Wydawnictwa Bellona

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>