Thomas Anderson „Tygrys. Legendarny czołg”.

„Tiger „król” pól bitewnych na froncie wschodnim, w Afryce Północnej i Europie Zachodniej w latach II wojny światowej, to- za sprawą masywnej sylwetki i ogromnej siły ognia-jeden z najsławniejszych czołgów w historii. Jego zabójczo celne i skuteczne działo kaliber 88 mm nie bez powodu budziło postrach wśród czołgistów sowieckich i alianckich- było w stanie przebić pancerz każdego ówczesnego wozu bojowego”.

Nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać,  co do tego, jak ogromny wpływ na strategię i taktykę wojenną, oraz cały teatr działań zbrojnych. miało pojawienie się i użycie w walce jednostek i formacji pancernych. Dotyczy to w szczególności II wojny światowej i starć na niemal jej wszystkich frontach, czego, zwłaszcza  nam Polakom, nie trzeba przypominać. Na nasze nieszczęście, to właśnie Niemcy byli prekursorami tych działań na masową skalę. Wyczyn, dowodzącego „Tygrysem” obersturmführera Michaela Wittmanna, który w  czerwca 1944, roku w normandzkim miasteczku Villers-Bocage,  zniszczył około 30  alianckich wozów bojowych, na zawsze wszedł do annałów wojsk pancernych.

 Nakładem wydawnictwa RM ukazała się właśnie książka  prezentującą niekoronowanego „króla” niemieckich wojsk pancernych, czyli osławionego ciężkiego czołgu  „Tygrys” a dokładniej  „Sonderkraftfahrzeug 181 Panzerkampfwagen VI Ausführung H, Tiger”.

Książka Thomasa Andersona „Tygrys. Legendarny czołg” jest lekturą przeznaczoną głownie dla pasjonatów historii II wojny światowej i związanych z nią  militariów, szerzej  zainteresowanych  tym szczególnym rodzajem wojsk i wszelkimi technologicznymi rozwiązaniami z tym związanymi. 

 W sposób niezwykle szczegółowy zapoznamy się z sylwetką tego pojazdu, od pierwszych prototypowych modeli aż po powstałą (po licznych modyfikacjach  i ulepszeniach) ostateczną, znaną nam wersją,  tak bardzo wzbudzającą grozę wśród  wojsk sprzymierzonych. Poznamy jego dokładna charakterystykę (wymiary, ciężar, grubość pancerza, uzbrojenie, rodzaj amunicji, silnik, układ jezdny, hydraulikę i wiele innych użytecznych,  technicznych i użytkowych danych) oraz te wszystkie atrybuty, które spowodowało iż na frontach II wojny światowe stał się tak bardzo skuteczną i śmiercionośną bronią.

 Oczywiście, nie zabraknie również wyszczególnienia   wad i usterek z którymi borykały się załogi i mechanicy tego konkretnego czołgu: układ przeniesienia napędu, skomplikowane podwozie, kłopoty z transportem itd.

 Dowiemy się co tak naprawdę przesadziło o sukcesie tego rodzaju jednostek, ich dowodzeniu, strategii i taktyce działań w zmieniających się warunkach wojny, wyszkoleniu, sile ognia, mobilności, strukturach organizacyjnych i problemach natury logistycznej. To również, (i trzeba o tym pamiętać), wstrząsający, okrutny i ponury obraz wojny widziany zza stalowego pancerza. Poznamy  proces powstawania jednostek pancernych, ich wyposażenie, trudności z jakimi się borykały, oraz to w jaki sposób przekładało się to na późniejsze działania rozpoznawcze i bojowe.

 Książka  Thomasa Andersona  napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Mimo wielu, oczywistych, typowo wojskowych określeń, skrótów i fachowej terminologii, nie sprawia ona czytelnikowi, specjalnych problemów dotyczących odbioru.

Wzbogacona jest dodatkowo wspomnieniami uczestników wojennych, czołgowych  batalii „Tygrysa”, zarówno z Wehrmachtu i Waffen –SS, serią unikalnych i w większości nigdy nie publikowanych zdjęć, kopii dokumentów a nawet fragmentami z podręcznika obsługi.

„Tygrys. Legendarny czołg” to zdecydowanie bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich zainteresowanych  historią II wojny światowej, przebiegiem działań zbrojnych ze szczególnym uwzględnieniem jednostek pancernych. Prawdziwe kompendium, interesującej  wiedzy do pasjonatów militariów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>