Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki „Legion Condor”

 „ Wojna domowa w Hiszpanii w latach 1936-1939 była z pewnością jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie poprzedziły wybuch II wojny światowej”.

Jest rok 1937, w Hiszpanii trwa okrutna wojna domowa., na prośbę generała Francisco Franco głównodowodzącego wojskami nacjonalistycznych, Adolf Hitler decyduje się ( mimo oficjalnie głoszonej polityki nieinterwencji) na udzielenie mu szeroko zakrojonej wojskowej pomocy. Tak zaczyna się niecodzienna historia niemieckiej formacji zbrojnej, znanej szerzej jako Legion Condor, która odegrała niebagatelną folę w tym konflikcie, walnie przyczyniając się do zwycięstwa sił rebelianckich. Obserwujemy kulisy powstania tej jednostki, (polityczne i wojskowe), jej strukturę, organizacje, liczebność w różnych okresach, uzbrojenie i zasięg działania. Poznajemy cały dwuipółletni bojowy szlak, biorąc udział w największych bitwach tej wojny( Madryt, Bilbao, Teruel), również w tych najbardziej złowrogich i krwawych ( Guernica), aż do triumfalnego powrotu do Niemiec i rozformowania oddziałów. Sylwetki znaczniejszych dowódców wojskowych i to jak dalej potoczyły się ich losy w czasie trwania wojny domowej w Hiszpanii i po jej zakończeniu.

Książka Tomasza Nowakowskiego, Mariusza Skotnickiego to głęboka i wielowarstwowa analiza dotycząca tego niemieckiego oddziału, skomplikowanej sytuacji politycznej, społecznej,  ekonomicznej i wojskowej w jakiej przyszło mu działać, roli jaką odegrał w toczącym się konflikcie, wpływom i znaczeniu jakie miało to dla przyszłych losów Europy i Świata.

Musimy pamiętać iż wojna domowa w Hiszpanii była doskonałym poligonem doświadczalnym, na którym w warunkach bojowych naziści mogli wypróbować nowe rodzaje broni (zwłaszcza lotnictwo i broń pancerną), sposoby jej użycia i modernizacji. Również wszelkie koncepcje dotyczące strategi i taktyki, oraz łączności i szeroko rozumianej logistyki. Owo doświadczenie wojenne, oraz wnioski jakie wyciągnięto z walk tego okresu miało wielki wpływ na kształtowanie się nowej doktryny wojennej hitlerowskich Niemiec.

JUŻ WKRÓTCE EUROPA MIAŁA POZNAĆ JĄ NA WŁASNEJ SKÓRZE!!!

Na swoje nieszczęście….

Publikacje wzbogaca dodatkowo o 180 w większości unikalnych czarno-białych zdjąć, rysunków i map opatrzonych komentarzami, doskonale dokumentującymi działalność Legionu Condor  oraz jego umundurowanie, oznaczenia, symbolikę i odznaczenia wojskowe..

Ta książka to znakomicie i ciekawa napisana pozycja dla wszystkich, którzy interesują się historią Europy i chcą poznać jej mniej znane (zwłaszcza z perspektywy naszego kraju) wydarzenia.

Gorąco polecam!!!Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa ERICA

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>