Karolina Janowska „Opowieśći celtyckie”.

„Gdy twój przeciwnik jest naprawdę potężny, bądź gotowy poświęcić coś więcej niż własne dobre imię”.

Pani Karolina Janowska  po raz kolejny  zabiera nas w fascynującą, mroczną i  magiczną, podróż do starożytnego świata,  który choć odszedł już bezpowrotnie, nadal niesłychanie pociąga nas, ciekawi  i intryguje. Gdzie mit i rzeczywistość splatają się ze sobą a wiele wydarzeń tego okresu nadal okryte jest mgłą tajemnicy i nie można ich jednoznacznie wyjaśnić. Który urzeka niezwykłością celtyckiej kultury, historią i ogromnym wpływem jaki  wywarła  na Europę i jej mieszkańców.

Akcja, podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, nadal toczy się dwutorowo, ukazując nam kontrast miedzy dwoma sąsiadującymi, niemal obok siebie, krainami: ziemiami zamieszkałymi przez celtyckie plemiona  a imperium rzymskim oraz dwoma głównymi bohaterami powieści Galvanem, synem  celtyckiego wodza Celtyllusa oraz Gajuszem Juliuszem Cezarem, rzymskim arystokratą  i dowódcą legionów.

Jak można się łatwo domyślić, drogi tych dwóch, nietuzinkowych  ludzi, muszą się w końcu skrzyżować ze sobą i tak się właśnie stanie   na kartach tej lektury.

Na nieszczęście dla nich obydwu, ale o tym  wiemy na razie jedynie z historii…

Gavlan, będzie nosił wtedy imię przynależne wojownikowi i wodzowi,  Wercygetoryks, zjednoczy celtyckie plemiona, zostanie ich królem. Juliusz Cezar będzie jednym z ważnych przywódców rzymskich. Do dramatycznego w skutkach spotkania dojdzie w 52 roku p.n.e. pod Alezją, której jeden będzie bohatersko bronił, drugi zaś zaciekle szturmował.

Ale to dopiero stanie się za wiele lat….

Dramatyczne przeżycia oraz pełne niebezpieczeństw i trudnych wyborów  losy bohaterów, zarówno tych  głównych i pobocznych, dają nam  możliwość  szerszego  spojrzenie na  ścieranie się dwóch cywilizacji (prezentowanych z jednej strony przez wspólnotę plemienną a  z drugiej, przez potężne,  rzymskie imperium ), dwóch światopoglądów, dwóch odmiennych wizji świata i systemów sprawowania władzy. W tym kontekście jest to również historia   odwiecznej walki o prawo do samostanowienia  o sobie, swoim sposobie życia, kulturze, religii i  tradycji…

Książka jest świetnie napisana, od razu widać doskonałą orientację autorki w historycznych realiach i niekiedy skomplikowanych meandrach tamtej epoki. To istna skarbnica wiedzy o ludziach i wydarzeniach tego okresu, zwłaszcza w odniesieniu do Celtów. Posiada ciekawa fabułę i plejadę świetnie i nieschematycznie ukazanych postaci, oraz barwny, niepowtarzalny pełen magii klimat.

Powieść Karoliny Janowskiej „Opowieści celtyckie”  polecam wszystkim, którzy interesują się starożytnością, Celtami, ich kulturą oraz chcą pogłębić wiedzę na ten temat. Również tym,  którzy chcą na chwilę oderwać się od codzienności i zagłębić się w tajemnice dawno minionego, wspaniałego, świata.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>