M.Lallouet, B. Noble „Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?”

„Postać Nawalnego budzi w Rosji skraje emocje. Dla jednych jest bohaterem walki o demokratyczne przemiany w kraju. Dla innych – zdrajcą ojczyzny. Jeszcze inni nie mogą mu wybaczyć dawnych poglądów nacjonalistycznych”.

 Mamy w swoich rękach niesłychanie interesująco przedstawiony życiorys  jednego z najbardziej rozpoznawalnych  w Europie i na Świecie  rosyjskich opozycjonistów  Aleksieja Nawalnego. Działacza politycznego, prawnika,  publicysty, blogera a przede wszystkim postaci, która wyrosła na  niekwestionowanego lidera antyputinowskich dążeń rosyjskiego społeczeństwa.

Szczególnie w kontekście tragicznych wydarzeń z   20 sierpnia 2020, kiedy to służby specjalne federacji  podjęły  próbę  otrucia go podczas lotu z Tomska do Moskwy  a później (po powrocie ze skomplikowanego leczenia w Berlińskiej klinice)  17 stycznia 2021 aresztowany  na lotnisku  i uwięziły.

Owe tragiczne lecz także  znamienne i trochę, chyba, przewidywalne,   wydarzenia (pamiętajmy co spotkało innych sowieckich oponentów pokroju Anny Politkowskiej,  Aleksandra Litwinienki czy Siergieja Skripala) staje się dla autorów punktem wyjścia do pokazania  czytelnikowi długiej, wyboistej i niebezpiecznej,   politycznej drogi jaką przebył  nasz bohater, aż do miejsca w którym znajduje się obecnie. Wliczając w to również to, jak wielkie obawy wzbudza jego osoba   wśród związanych z Kremlem ( i mających wiele do stracenia w razie zmiany  władzy) rosyjskich elit i, naturalnie,   samego prezydenta Władimira Putina.

Postać Aleksieja Nawalnego  pokazana jest w kilku ciekawych odsłonach  (polityk, społecznik, buntownik, działacz antykorupcyjny, symbol przemian)   dzięki czemu łatwiej nam się z nim identyfikować,  zrozumieć jego decyzje, motywy podejmowanych działań,   poglądy (z biegiem czasu zmieniające się  i ewoluujące) aspiracje, sposoby uprawiania polityki  i to jak postrzega on miejsce obecnej i przyszłej Rosji  w szeroko rozumianych strukturach międzynarodowych.

Autorzy przypominają jego  działalność w partii Jabłoko (2000–2007), Partii Postępu (2013–2018) i później zaangażowanie w projekt  Rosja Przyszłości i Fundacje Antykoruocyjną  ( FBK). Opisują   szereg  głośnych śledztw prowadzonych przez  Nawalnego i jego współpracowników, wymierzonych w sposób pośredni i bezpośredni w krajową administrację i jej najwyższych przedstawicieli: Władimir Putin, Dmitrij Miedwiediew,  prokurator generalny Jurij Czajk, generał Wiktor Złotow i wielu innych, jak również  walkę o stanowisko mera Moskwy 2013 roki  czy  liczne demonstracje  i protesty  uderzające w  politykę rosyjskiego rządu.

Politykę w myśl której  wielu najwyższych sowieckich przywódców,  cywilnych i wojskowych, wliczając w to obecnego  prezydenta Federacji Rosyjskiej   głosi  z całym przekonaniem iż rozpad Związku Radzieckiego był największą, geopolityczną tragedią XX wieku. Nic więc dziwnego iż wobec takiego podejścia rządzących elit,  wielotorowe wektory współczesnej polityki, wewnętrznej i zewnętrznej, tego kraju  skierowane są w stronę jak największej integracji polityczno-społecznej  jak i związania lub uzależnienia  byłych, postsowieckich republik oraz powrót do dawnej, mocarstwowej pozycji w świecie.   

Bo  tak naprawdę historia życia i działalności  Aleksieja Nawalnego jest obrazowym odbiciem  historii współczesnej Rosji  w której  poczucie imperializmu (co ciekawe, niezależnie od tego czy ma ono wymiar carski, bolszewicki czy obecny.  putinowski) jest niesłychanie mocno  zakorzenione   a przy tym bardzo  umiejętnie   podsycane przez propagandę rządową i partyjną, cynicznie spajającą i  jednoczące naród się wokół „wspólnego wroga”.

To co bardzo podoba mi się w tej lekturze to, to, iż autorzy   starają się być jak najbardziej obiektywni i rzetelni  w swoim przekazie,  nie próbując kreować spiżowego czy kryształowego wizerunku Aleksieja Nawalnego (często pokazując go również w negatywnym świetle) ani przekonywać na siłę odbiorcy do własnych spostrzeżeń i opinii. Dostajemy za to naprawdę  sporą dawkę zbilansowanej, ciekawej i unikalnej  wiedzy, która zdecydowanie przybliży  nam skomplikowaną, współczesną tematykę wschodnią. No i książkę znakomicie się, przy tym, czyta…

Naprawdę, gorąco polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>