R. Kaleta „Sensacje z dawnych lat”.

To już czwarte wznowienie nieśmiertelnego dzieła, nieżyjącego już, niestety, Andrzeja Kalety zatytułowanego „Sensacje z dawnych lat”, wzbogaconego dodatkowo o niepublikowane dotychczas materiały odnalezione i udostępnione przez jego żonę.

Autor zabiera nas w niezwyklą podróż do dawno minionej, burzliwej i dramatycznej, przeszłości naszego kraju. Niesłychane bogactwo formy i treści (czegoż tu nie ma: opowiadania, anegdoty, historyjki, dowcipy, zasłyszane plotki, fragmenty rękopisów, artykuły prasowe, wycinki z kalendarza, erotyki, wspomnienia, kodeksy, dykteryjki itd.) powoduje iż ten wielobarwny i pełen coraz to innego klimatu i kolorytu, przedstawiony przez pisarza świat, staje się niemal namacalny, oddziaływając na czytelnika całą swoją mocą.

To sposób dotknięcia historii, który ze względu na różnorodność środków przekazu (w przeciwieństwie do typowo encyklopedycznej wiedzy, którą karmieni jesteśmy od lat) na trwałe trafi do odbiorcy, jego pamięci i świadomości.

Na kartach tej książki zetkniemy się z ludźmi którzy niejednokrotnie zaważyli na obliczu naszego narodu, byli jego ikonami, symbolami, wpływali na politykę, rozwój kultury, literaturę i kształtowanie się poczucia patriotyzmu: Mickiewicz, Czartoryski, Kościuszko, Potocki, Krasicki, Naruszewicz i inni.

Na nowo odkryjemy ich często pogmatwane życiorysy, poznamy ciekawostki, niewygodne a nierzadko i pikantne fakty z ich interesujących żywotów. Spojrzymy przez pryzmat głośnych i doniosłych w skutkach zjawisk i wydarzeń które miały miejsce na przestrzeni wieków, dekad i lat w wymiarze politycznym , społecznym, moralnym obyczajowym, kulturowym i technologicznym.

Przekłada się to na obraz ówczesnej codzienności, problemów z jakimi borykali się nasi przodkowie, tego jakimi kryteriami wyboru się kierowali, w jaki sposób radzili sobie z problemami natury etycznej, moralnej , egzystencjalnej, wyznaniowej i narodowej.

Szerokie dziejowe tło, podparte iście tytaniczną, archiwalną, pracą, ogromna wiedzą, duża perspektywa, różnorodność i wnikliwa podejście do tematu powoduje iż otrzymamy dzieło bez wątpienia ważne z historycznego i poznawczego punkty widzenia. Mądre i ciekawie napisane, nacechowane wyłaniającą się z treści nostalgią i refleksją.

Nie sposób pominąć znakomitej oprawy (duży ukłon w stronę wydawnictwa Iskry): pożądna twarda oprawa, obwoluta, dobra jakość papieru i druku, czytelna czcionka, co tym bardziej ważnej iż lektura jest naprawdę sporych rozmiarów.

Goraco polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>