Piotr Jaźwiński „Oficerowie i dżentelmeni”

 „Nie chcąc niczym ujmować innym broniom, stwierdzam że kawaleria zajmowała w Polsce od wieków stanowisko uprzywilejowane, które przetrwało dłużej niż usprawiedliwiał to rozwój nowoczesnej techniki”

 Książka Piotra Jaźwińskiego zatytułowana „Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej” to prawdziwie unikalna pozycja na polskim rynku wydawniczym. To znakomicie napisane i udokumentowane, istne kompendium wiedzy o elicie Wojska Polskiego w okresie międzywojennym, kawalerii. Poznajemy całokształt zagadnień dotyczących organizacji i działalności tej niezwykle zasłużonej dla naszego kraju formacji, zarówno w jej wymiarze wojskowym, jak i politycznym, społecznym i obyczajowym. Mamy unikalną możliwość zapoznania się z programem szkolenia oficerów, codziennością ciężkiej i odpowiedzialnej służby, różnicami pomiędzy poszczególnymi oddziałami (ułani, szwoleżerowie, strzelcy konni), uzbrojeniem i taktyką walk. Autor przybliża nam postacie dowódców, mity i legendy którymi niemal od chwili powstania osnuta była polska kawaleria, oraz co kryje w sobie potoczne określenie „ułańskiej fantazji”. Cechy z którymi kojarzył się wszystkim oficer kawalerii: patriotyzm, przywiązanie do tradycji, symboliki, honor i odwaga, które to często skutkowały sądami koleżeńskimi, czy nawet pojedynkami (bywało że śmiertelnymi)

Treść książki wychodzi poza koszarowe żołnierskie życie, wkraczając na salony, sale bankietowe, bale, wesela, rauty, restauracje i imprezy okolicznościowe pułków, ukazując zadania jakim i na tym polu musiał sprostać oficer kawalerii i dżentelmen. Niezwykle ciekawe i szerzej nieznane, są zwłaszcza kwestie dotyczące zawierania małżeństw i wymagania dotyczące przyszłej panny młodej: jej poglądów, prowadzenia się, opinii w środowisku, statusu majątkowego, posagu który wniesie i zgody (bądź odmowy) na ślub, wyrażonej przez dowódcę przyszłego męża.

Książka Piotra Jaźwińskiego uderza rozmachem, doskonałym przygotowaniem merytorycznym, rzetelnością, znajomością zagadnienia i realiów rządzących okresem dwudziestolecia międzywojennego. Opis niesłychanie barwnego i ekscytującego świata polskiej kawalerii, wzbogaca autor ciekawostkami z życia poszczególnych osób, anegdotami, cytatami, wspomnieniami, oraz ponad setką niekiedy unikalnych zdjęć zaopatrzonych komentarzami. W połączeniu z prostym i zrozumiałym dla wszystkich językiem, daje to niezwykle ciekawą, przejrzystą i świetnie czytająca się lekturę.

Wydaje mi się jednak, iż mimo ogromnych i niekwestionowanych zasług dla Rzeczpospolitej, czas kawalerii powinien dobiec końca dużo wcześniej, wraz z rozwojem nowych rodzajów wojsk, nowych technologi i zmieniającym się szybko polem walki. Gdy Europa inwestowała w broń pancerną, oddziały zmechanizowane, artylerie czy lotnictwo, w Polsce nadal trwał mit o niezwyciężonej kawalerii. Kampania wrześniowa 1939 roku szybko i krwawo pogląd ten zweryfikowała…

 Książka Piotra Jaźwińskiego zatytułowana „Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy interesują się historią Polski, jej siłami zbrojnym, chcących poznać niezwykłych ludzi i ich niezwykłe czasy.

 Gorąco polecam!!!

 

 Szczególne podziękowania dla Instytutu Wydawniczego Erica

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>