Jan Łożański „Orzeł” z Budapesztu”

„Bo czym jeśli nie chwałą, jest walka z wrogiem o wolność ojczyzny?”

Nakładem wydawnictwa Demart z cyklu „Historie Niezwykłe” ukazały się wspomnienia Jana Łożańskiego kuriera KG Armii Krajowej, jednego z cichych bohaterów wojny, wielkiego polskiego patrioty i osobowości z całej pewnością wybitnej. Bagaż jego życiowych doświadczeń i koleje burzliwych żołnierskich ( i nie tylko żołnierskich) losów starczyłby na obdarzenie co najmniej kilku postaci. Kariera wojskowa, udział w tragicznej  kampanii wrześniowej, gorzki smak niemieckiej niewoli, ucieczka, działalność konspiracyjna w strukturach podzielnego państwa, wyprawa na zachód w celu wstąpienia  formułującego się we Francji Wojska Polskiego. Wreszcie to w czym sprawdził się najlepiej. Kilkuletnia niezwykle niebezpieczna służba kuriera KG ZWZ-AK na trasie Budapeszt –Warszawa, okupiona dwoma aresztowaniami przez gestapo, czterema przez węgierskie służby specjalne, wreszcie przez przybyłe z Armią Czerwoną  na Węgry jednostki NKWD. Nie godząc się  z przyniesioną na radzieckich bagnetach nową komunistyczna władzą w Polsce ( jak wielu mu podobnych) świadomy grożącego mu śmiertelnego zagrożenia nie zaprzestaje swojej działalności szmuglując przez granicę zagrożonych aresztowaniem polskich patriotów i członków ich rodzin. Kończy się to tak, jak w wielu wypadkach  skończyć się musiało, 17 lipca1947 roku w Cieszynie aresztowany zostaje przez  Urząd Bezpieczeństwa. Przechodzi piekło wielogodzinnych przesłuchań, gehennę uwiezienia i  urągający sprawiedliwości wyrok piętnastu lat więzienia.

Książka Jana Łożańskiego „Orzeł” z Budapesztu” to fascynująca, napisana przez samo życie (jest to chyba jej chyba największy walor) opowieść o niezłomności, woli walki, wierze w ideały, wartości i straszliwa cenę jaką trzeba zapłacić za swoje przekonania. Wyłania się z tego również niezwykły historyczny rys tamtych trudnych czasów, zarówno II wojny światowej i lat późniejszych, tym ciekawszy iż widziany oczami człowieka  który go tworzył i w nim uczestniczył. Realizm, dramatyzm przeplatany z wielka niesprawiedliwością dziejowa (tragizmem pokolenia) jaka stała się udziałem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz działaczy i organizacji niepodległościowych w komunistycznej już Polsce. To publikacja będąca nie lada gratką nie tylko dla miłośników tematyki wojennej i około wojennej ale tych oczywiście  z pewnością przekonywać nie muszę. To po prostu bardzo  ciekawa historia która nie jest wytworem fikcji literackiej a wydarzyła się naprawdę i dotyczy człowieka z krwi i kości, który całe swoje życie dawał świadectwo prawdzie.

Ta  naprawdę cenny kawałek naszej historii i lekcja patriotyzmu która przyda się nam wszystkim.

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Demart.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>